Adapter podróżny

Przy współpracy z:

greencell

Różnorodne gniazdka.

Różnorodność to hasło, które ściśle wiąże się z podróżami. Zwiedzamy różnorodne kraje, o różnorodnych zwyczajach i tradycjach, które stosują różnorodne rozwiązania technologiczne. Różnorodność jest dobra, bo dzięki niej nie jest nudno i ciągle możemy się czegoś nowego nauczyć. Ale jest też źródłem wielu problemów, niedomówień i kłopotów. Jednym z tysiąca aspektów różnorodności podróżniczych destynacji, który dziś bierzemy pod lupę jest rzecz nad wyraz trywialna. Rzecz o której tysiące turystów totalnie zapomina. Rzecz, która jednak potrafi uprzykrzyć życie człowieka w drodze. Mowa o różnych wtyczkach gniazdek elektrycznych. Te różnią się znacznie nie tylko między kontynentami. W samej Europie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kontaktów. Nie do wszystkich pasują wtyczki naszych urządzeń, począwszy od ładowarek na suszarkach skończywszy.

Adapter

Adapter

Elektryczny alfabet

Typy gniazdek elektrycznych oznacza się dużymi literami alfabetu łacińskiego od A do N. Daje to aż 14 rodzajów wtyczek. Kolejność została dopasowana przypadkowo i dana literka w żaden sposób nie definiuje typu gniazdka. W samej Europie mamy do czynienia z siedmioma różnymi typami, które opisujemy poniżej.

Typ C:

Gniazdko typ CEF

Gniazdko typ CEF https://en.wikipedia.org/

To najpopularniejsza w Europie wtyczka . Posiada dwa równoległe bolce bez uziemienia. Używana przy napięciu 220V.

Typ E:

To kolejna  europejska wtyczka. Spotkamy ją w Polsce, Francji i Belgii.  Ma dwa okrągłe bolce oraz otwór na bolec uziemiający znajdujący się w gniazdku.

Typ CEF

Typ CEF źródło: https://en.wikipedia.org/

Typ F

Jest podobny do typu E, ale zamiast uziemienia w postaci otworu na bolce, znajdują się tu dwa metalowe klipy na bokach wtyczki. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest często w Niemczech, Austrii.

Typ G

Typ G

Typ G źródło: https://en.wikipedia.org/

Używany głównie w Wielkiej Brytanii. Składa się z trzech bolców na planie trójkąta, z których ten uziemiający ustawiony jest prostopadle do dwóch pozostałych. Używana jest  w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie i na Cyprze.

Typ L

to wtyczka „włoska”.  Posiada dodatkowy okrągły bolec uziemiający umieszczony centralnie i w linii z dwoma bolcami zasilania.

Typ L https://en.wikipedia.org/

Typ L https://en.wikipedia.org/

Poza Europą

Na nasze szczęście niektóre typy gniazdek wykazują większą tolerancję niż pozostałe. I tak dość popularnego gniazdka typu C możemy wpiąć wtyczki E, F, K czy N. Niestety są i takie gniazdka, które akceptują jedynie dedykowane sobie wtyczki. Do takich najbardziej samolubnych typów należą gniazdka A oraz I. Pierwsza, zwana również amerykańską, jak sama nazwa wskazuje używana jest w USA, Kanadzie, ale też w Japonii. Wszędzie tam gdzie napięcie w gniazdku wynosi 110V. Wtyczka typu I to wtyczka australijska. Jest łudząco podobna do wtyczki amerykańskiej, jednak jej bolce ustawione są pod innym kątem.

Problem zażegnany

Na wszystko jest jakiś sposób. Na różnorodne wtyczki na świecie też. A nazywa się on adapter podróżny. Każdy turysta, który kiedyś zaskoczony został w zagranicznym hostelu jakimś „dziwnym” gniazdkiem elektrycznym wie, że podróżna przejściówka bywa sprzętem na wagę złota. Co nam po całym sprzęcie elektronicznym skoro nie możemy go naładować? Nawet jeśli mamy energię z powerbanków, te również prędzej czy później trzeba będzie podładować prądem. W pewnym momencie podróży trzeba po prostu podpiąć się do kontaktu, więc trzeba być przygotowanym na jego różne odmiany. Zgodnie z tym co przedstawiliśmy powyżej, nawet krótkie wypady w Europie mogą wymagać adaptera. Warto po prostu brać go zawsze ze sobą.

Adapter podróżniczy

Adapter podróżniczy

Duży wybór

Jak to w kapitalizmie bywa, wybór adapterów podróżnych jest ogromny. Uproszczając sprawę, mamy do wyboru dwie opcje. Po prostu kupić tanie adaptery w kiosku czy na lotnisku, które zwykle nie dostosowują się do napięcia, więc szybko się spalają. Do tego często obsługują tylko kilka wybranych typów gniazdek. Z drugiej strony można  zainwestować w nieco droższy, ale trwały sprzęt, który posłuży nam lata i sprawdzi się we wszystkich krajach świata.

Adapter

Adapter

My wybraliśmy Adapter podróżniczy marki Green Cell. To poręczna kosteczka zapakowana w szczelne etui. Waży zaledwie 140 gram i mieści się w dłoni. Adapter jest kompatybilny z prawie wszystkimi typami gniazdek, łącznie z tymi używanymi w Ameryce Łacińskiej czy w Chinach. Co ważne, działa w dużym zakresie napięć i możemy używać go w sieciach o innym napięciu. Dla bezpieczeństwa w przejściówce wmontowano bezpiecznik, który chroni przed nagłymi przepięciami. Co więcej adapter wyposażony jest w ładowarkę USB, którą można podładować smartfon bez konieczności zabierania dedykowanego sprzętu. Krótko mówiąc, sprzęt spełnia wymagania nawet wymagającego podróżnika i rozwiązuje na zawsze problem z różnymi wtyczkami. Sprawdźcie pełną specyfikację produktu na stronie oficjalnego dystrybutora marki Green Cell, sklepu Świat Baterii.

A na koniec przedstawiamy mapę, która obrazuje w jakich krajach możemy posłużyć się adapterem Green Cell.

Wszystkie parametry możecie znaleść na stronie https://swiatbaterii.pl/

You may also like...

Inline
Inline