Dlaczego podróżować rowerem? 8 powodów

Dlaczego akurat podróże rowerowe?

Musimy Wam coś wyznać, drodzy Czytelnicy. Coś, co nas samych z lekka zaszokowało. Otóż planując artykuły na najbliższe miesiące odkryliśmy, że dokonaliśmy wielkiego zaniedbania na naszym blogu. Od kilku lat piszemy o podróżach rowerem, pokazując Czytelnikom, że to najlepszy sposób na zwiedzanie i poznawanie świata, a jeszcze nie napisaliśmy artykułu, dlaczego to robimy! Wstyd! Koniecznie czas to nadrobić. Tym bardziej, że nastał Nowy Rok i na fali postanowień warto naprawić błędy z przeszłości. Tak więc dziś zapraszamy Was do poznania naszych 8 powodów, dlaczego podróżować rowerem. Gotowi?

Przeprawa
Różne oblicza podróży rowerem

1. Pozwala odkrywać świat

Rowerem dojechać można wszędzie, objechać nim możemy cały ziemski glob. Powiecie, że samochodem także. Nie będziemy z tym polemizować, ale podkreślimy, że podróżowanie rowerem pozwala głębiej poznać nowo odkrywane tereny. Podróż przebiega wolniej i człowiek całkowicie zanurza się w krainie, do której przybył. Nie dzieli go szyba samochodu, krajobraz nie przewija się jak w kalejdoskopie. Dla przykładu pagórek na horyzoncie to nie tylko dekoracja, która zniknie za pięć minut, to punkt odniesienia, który wryje się w twoją pamięć i który poznasz z każdej strony. Jadąc na rowerze łatwiej też zauważyć elementy ulotne dla samochodowych turystów. Zatrzymać się na obiad przy górskim potoku, odkryć stary kirkut wśród polnych dróg, dotrzeć do nieturystycznych miejsc, które tworzą prawdziwy folklor regionu.

Folaldafoss
Codzienne zachwyty w trasie 

2. To piękna przygoda

Spakowanie sakw i wskoczenie na rower równa się rozpoczęciu przygody. Może nie zawsze spektakularnej i doniosłej, ale zawsze jest to osobiste przeżycie, które pozwala człowiekowi na wyjście ze swojej strefy komfortu i zaprasza na spotkanie z nowym. Rower dostarcza nam małych wyzwań, z którymi musimy sobie codziennie radzić, by dotrzeć do celu (jak to robić, przeczytacie tutaj). A później wyzwania te składają się na wspaniałe opowieści, do których z lubością wracamy i które chętnie opowiadamy innym.

3. To bardzo tani sposób na dalekie podróże

Jeśli nie najtańszy w ogóle. Rower nie potrzebuje benzyny, przeglądów i częstych napraw. Sam również nie jest bardzo drogim sprzętem (a przynajmniej nie musi być). Co więcej, podróżując rowerem zwykle nie płacimy też za drogie hotelowe noclegi, bo noce spędzamy w namiocie, często na dziko. Jedzenie gotujemy sami, czasami tylko racząc się lokalnymi specjałami. Zwykle nasza dwutygodniowa wyprawa to koszt 3 dni spędzonych w SPA. Nie wspominając już o nie porównywalnie większym bagażu doświadczeń jaki z niej przywozimy.

Spływ kajakowy
Wszystko co moje, noszę ze sobą

4. To samo zdrowie!

Nie będziemy Wam wykładać truizmów, że sport to zdrowie, bo sami wiecie doskonale, że częsta aktywność fizyczna to jedyna droga do opóźnienia starości i chorób cywilizacyjnych. Powiemy Wam tylko, że odkąd jeździmy regularnie na rowerze nie chorujemy na nic większego niż zimowe przeziębienia. Nie mamy też problemu z wejściem na 4 piętro bez zadyszki i, co najlepsze, nie musimy odmawiać sobie słodyczy.

5. Rower świetnie odstresowuje

Wyprawa rowerowa to wspaniały reset i najtańsza terapia antystresowa. Wsiadasz na rower i zostawiasz wszystkie troski dnia codziennego za sobą. Z każdym pokonanym kilometrem stają się one mniej nurtujące i jakby bardziej błahe. Na wyprawie rowerowej przechodzimy w zupełnie inny tryb życia. Zostawiamy wielkomiejską codzienność, przeobrażając się w nomadów. Żyjemy chwilą obecną, a umysł zaprzątają najprostsze kwestie dotyczące codziennego przeżycia: zjeść, przejechać dystans, znowu zjeść, odpocząć. Zaspakajanie potrzeb życiowych przerywają momenty wzruszeń nad otaczającym nas światem i nowo odkrytymi doświadczeniami w trasie. Nie znam lepszego sposobu na relaks dla zmęczonego umysłu.

dlaczego podróżować rowerem

6. Poznajemy nowych ludzi

W każdej podróży ludzie są bardzo istotnym aspektem. Często od innych zależą nasze podróżnicze losy i oni, ci z zewnątrz, mogą zmienić całkowicie bieg naszej podróży. Na szczęście będąc w trasie częściej przekonujemy się o tej lepszej stronie ludzkiej natury. Często możemy liczyć na pomoc w trudnych momentach od zupełnie obcych osób. Nie raz ktoś zaprosił nas do siebie, by przeczekać ulewny deszcz, ktoś za darmo pozwolił rozbić się u siebie namiot, ktoś poradził jakich dróg unikać itp. Może ludzie mają jakąś większe pokłady sympatii do podróżników? Nie wiem, ale na pewno spotkania z nimi w drodze są za każdym razem fascynujące. Bo jakie inne może być zderzenie dwóch światów?

Spotkania w trasie
Spotkania w trasie

7. Lepiej poznajemy siebie samych

Podróż rowerowa to dość spory wysiłek i pełna wyzwań codzienność, która bardzo hartuje charakter. Jak już wyżej wspomnieliśmy wraz z wyruszeniem w drogę wychodzimy ze strefy komfortu i zrzucamy wszystkie maski narzucone przez życie w społeczeństwie. Narażeni na niewygody, ciągłe zmęczenie, spanie na ziemi, monotonne posiłki i często brak dostępu do sanitariatu poznajemy lepiej swoją naturę, dowiadujemy się, jak reagujemy na te trudności uczymy się pokory i doceniamy bardziej dobrobyt, w którym możemy żyć na co dzień.

8. Rower to nasza pasja

Tak, to też jest powód. A nawet najważniejszy powód, bez którego inne nie miałyby jak  przebić się do świadomości. My po prostu lubimy podróżować rowerem i czerpiemy z tego czystą przyjemność. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych wypraw i z dreszczykiem emocji podchodzimy do ich przygotowania. A jak już wsiądziemy na obładowany sakwami rower i zaczniemy kolejną przygodę, czujemy się jak rybki w wodzie, jak puzle idealnie dopasowane do swojego miejsca w układance świata.  CO tu dużo mówić, gdyby nie ta pasja to zwiedzania na dwóch kółkach nie byłoby Planety Dzika i tego artykułu. 🙂

Puszcza
Fani rowerowych podróży

Wiadaomo, że warto!

Tych, którzy jeżdżą rowerem pewnie nawet nie musieliśmy przekonywać, że podróże rowerowe to wspaniały sposób na poznawanie, odkrywanie i zwiedzanie Ziemi. Napiszcie nam jakie są wasze powody, dlaczego podróżować rowerem. Zaś ci mniej pewni być może dzięki temu artykułowi przełamią się i spróbują wybrać się na kilkudniową wycieczkę krajoznawczą. Jesteśmy przekonani, że wam się spodoba!

Jeśli chcecie zobaczyć, jak fajne są rowerowe podróże, zobaczcie naszą galerię na Instagramie!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Inline
Inline