Jaki powerbank wybrać w podróż?

Dla podróżnika

Powerbank to ostatnimi czasy niezbędny sprzęt w plecaku i sakwie podróżnika. Dobrze mieć go ze sobą zwłaszcza na dłuższe wyprawy, tym bardziej te w trybie unplugged, o czym z resztą już nie raz wspominaliśmy.  Obecnie na rynku znajdziemy całą gamę powerbanków, ale nie każdy jeden będzie dobrze spełniał potrzeby turysty pieszego i rowerowego. Kupując przenośny magazyn energii warto zwrócić uwagę na kilka detali, istotnych z perspektywy wielodniowego podróżowania, na które dzisiaj chcemy wziąć pod lupę.

jak  powerbank

jak  powerbank

Jak wybrać powerbank?

Zanim wybierzemy konkretny model, musimy rozważyć dwie podstawowe kwestie:

 1. Na jak długo zwykle wyjeżdżamy? – jeśli preferujecie krótsze wycieczki, maksymalnie dwutygodniowe nie będziecie potrzebować aż tak dużego powerbanku (lub powerbanków) jak w przypadku długich wypraw.
 2. Ile elektroniki ze sobą zwykle zabieramy. Od tego kryterium zależeć będzie potrzebna pojemność powerbanku. Jeśli np. nasza elektronika ogranicza się do smartfona, bo używamy analogowego aparatu, nie będziemy potrzebować przepastnie wielkiego banku energii.

Aby powerbank dobrze służył nam w drodze zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

 • jak szybko powerbank się ładuje – ważne, aby naładowanie do pełna powerbanku ograniczyło się do niezbędnego minimum, np podczas postoju na kempingu. Najlepiej aby można było wykorzystać do tego funkcję quickcharge, która ułatwia nam ładowanie  prądu w trasie, w nie zawsze dobrych warunkach (np. na stacjach benzynowych, w barach).
 • ile ma wejść usb i czy posiada funkcję „quickcharge” – warto wybrać model z tą funkcją. Dlaczego, przeczytacie w tym poście.
 • ile kosztuje i jaki jest stosunek ceny do jakości produktu – jeśli dla przykładu producent życzy sobie 50 zł za 30000 mAh pojemności to może lepiej poszukać innego modelu.
 • wykonanie – podróżny powerbank powinien być odporny na zarysowania i niewielkie upadki. Powinien także być poręczny i stosunkowo lekki, nawet jeśli wybierzemy bardziej pojemny model.
 • jakiego typu posiada ogniwa – najlepiej, aby były wykonane w najnowszej technologii. Unikajcie ogniw starego typu, a la kadmowych. 
 • wodoszczelność – newralgiczne miejsca, czyli okolice wejść USB powinny być starannie wykonane, tak by wilgoć nie dostała się do środka. Oczywiście nie chodzi tu, by zanurzać sprzęt w szklance wody i sprawdzać jego szczelność. Jednak dobrze byłoby, aby powerbank nie wysiadł przy pierwszej mżawce.
 • czy ma latarkę – warto wybrać taki, który ją posiada. zyskamy w ten sposób dodatkową lampkę do namiotu
 • czy można zabrać go na pokład samolotu – zaskoczeni tym punktem? A no okazuje się, że większość przewoźników akceptuje w bagażu podręcznym maksymalnie 2 urządzenia mające do 20000 mAh każdy.

Testy

Przed zakupem powerbanku, warto sprawdzić jego potencjalną sprawność, czyli ile razy za pomocą pełnego powerbanku możemy naładować dany sprzęt. Wystarczy znać pojemność baterii swojego telefonu oraz banku energii. Pierwszą informację sprawdzimy w instrukcji dołączonej do sprzętu lub, jeśli już ją wyrzuciliście ze specyfikacji produktu w Internecie. Możecie również zainstalować sobie aplikację, która pokaże dokładne parametry. Oprócz pojemności baterii program zmierzy aktualne zużycie energii i wyróżni najbardziej „żarłoczne” aplikacje. Przeciętnie współczesny smartfon posiada baterie o pojemności około 2000 mAh.

Drugą potrzebną do obliczeń informację możemy oczywiście zasięgnąć z ulotki dołączonej do powerbanka. Nic prostszego, z małym zastrzeżeniem. Nie zawsze podana przez producenta pojemność odpowiada rzeczywistemu stanowi rzeczy. O tym jak producenci manipulują parametrami sprzedawanych sprzętów przeczytacie w ciekawym artykule na stronie Świat Baterii.

My zaopatrzyliśmy się w mały miernik napięcia USB, który pozwala nam poznać prawdziwe możliwości naszych powerbanków. I tak poddaliśmy małemu testowi trzy banki energii o różnych pojemnościach:  2500 mAh, 10000 mAh i 20000 mAh.

Zakładając, że pojemność baterii telefonu to wspomniane 2000 mAh, powerbank 1 (ok 2500 mAh) według danych producenta powinien w pełni 1 raz naładować smartfona. Jednak jego rzeczywista pojemność ok 1850 mAh, sprawność 74%, czyli naładujemy nasz telefon tylko do 80-92%.

mały powerbank duży powerbank Maxi powerbank
pojemność sugerowana 2600 mAh 13000 mAh 22500 mAh
pojemność faktyczna 2470 mAh 11433 mAh 21000 mAh
czas do naładowania do pełnej pojemności przy ładowaniu 1A i 5V 283 min 780 min 700 min
pojemność jaką oddał 1450 mAh 8000 mAh 17000 mAh
czas w jakim oddał 95 min 512 min 32 h
sprawność (z faktycznej pojemności) 58% 69% 81%

Powerbank 2,  powinien wskazywać ok 13000 mAh, choć jego rzeczywista pojemność to 11400 mAh przy sprawności ok 70%. W idealnym świecie naładowałby telefon do 100% sześć razy. W prawdziwmy życiu będzie to pięć niepełnych naładowań.

jak wybrać powerbank

jak wybrać powerbank

Powerbank 3, marki Green Cell ma 22000 mAh, ale jego rzeczywista pojemność to ok. 18000 mAh,  przy sprawności ok 80%, czyli naładujemy nasz telefon ok 10 razy.

Sprzęt doskonały?

Taki chyba nie istnieje. Ale warto poświęcić więcej czasu, aby wybrać coś porządnego, co posłuży nam dłużej i spełni nasze podróżnicze oczekiwania. Warto zaopatrzyć się też w miernik napięcia, który ujawni wszelkie przekłamania producentów, co do pojemności powerbanków. Oczywiście pewien margines błędu zawsze trzeba wziąć pod uwagę, nawet dokonując ścisłych pomiarów z użyciem miernika. Producent, któremu możecie zaufać przy zakupie powerbanka i innych gadżetów elektronicznych to marka Green Cell. Potwierdza to fakt, że sami wykorzystują mierniki do sprawdzenia własnych produktów. Zobaczcie, co oferują w sklepie swojego dystrybutora w Polsce.

You may also like...

2 komentarze

 1. Robert pisze:

  Jak dla mnie to tylko powerbanki Romoss Mamy w rodzinie już trzy różne modele i nie zamieniłbym na nic innego.

Inline
Inline