Kraje Bałtyckie – The best of

Atrakcje krajów bałtyckich

Świeżo po powrocie z wyprawy po krajach bałtyckich prezentujemy najlepsze naszym zdaniem atrakcje, których doświadczyliśmy w dwutygodniowej podróży. Kolejność chronologiczna, trudno nam póki co wybrać naj-najlepszą atrakcję, więc poukładaliśmy je według kolejności odwiedzenia.

1.  Zamek w Trokach

Troki to niewielka mieścina leżąca pod Wilnem, która ściąga turystów wyjątkowym zamkiem położonym na wyspie jeziora Galwe. Choć konflikty XX wieku odcisnęły na nim swoje piętno, dziś w pełni odrestaurowany urzeka turystów bogatymi wystawami i ciekawostkami z życia litewskich władców.

Troki
Zamek Troki

2. Stare miasto w Wilnie

W Wilnie czuliśmy się jak w domu. Miasto przyjęło nas ciepło i zachwyciło perełkami wspólnej historii Polski i Litwy. Trudno nam wybrać jedną konkretne miejsce w wileńskiej starówce. Każdy z pewnością znajdzie tam swoją ulubioną atrakcję, czy to będzie zagubiona uliczka, cerkiew, czy loklana kawiarnia. Warto spędzić w Wilnie przynajmniej jeden dzień w życiu!

Stare miasto w Wilnie
Stare miasto w Wilnie

3.  Pałac w Jełgawie

Mniej znana atrakcja południowej Łotwy – pałac w Jełgawie wywołał u nas efekt „wow” i na chwilę zaparł dech w naszych piersiach. To architektoniczne cudo obecnie służące jako siedziba Uniwersytetu Rolniczego zostało zbudowane w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy władcy Kurlandii Ernsta von Briona jako główna posiadłość książęcej rodziny.

Dziedziniec pałacu w Jełgawie
Dziedziniec pałacu w Jełgawie

4. Ryga. Muzeum historii Rygi i nawigacji

Ryga, podobnie jak Wilno, warta jest dłuższego zwiedzania i odkrywania lokalnych ciekawostek. Nas szczególnie zainteresowało muzeum historii Rygi, gdzie dowiedzieć się można o powstaniu i rozwoju miasta oraz zobaczyć liczne pamiątki z przestrzeni dziejów. Choć muzeum zachowane jest w starym stylu i nie znajdziemy w nim multimedialnych atrakcji, samo spacerowanie po kolejnych salach i poznawanie faktów o mieście jest bardzo wciągające. Co więcej, muzeum to jest jednym z najstarszych w Europie i istnieje w tym samym miejscu już od 1773 roku.

Budynek muzeum Rygi
Muzeum historii Rygi i nawigacji

5.  Muzeum rowerów w Saulkrasti

Absolutny hit naszej wyprawy – nad samym Bałtykiem 50 km nad Rygą znaleźć można wyjątkowe i przeciekawe muzeum rowerów. Jest to rodzinny projekt fascynatów dwukołowców, który sprawia że cyklistom robi się ciepło na sercu. 🙂 W dwóch przestronnych salach zobaczyć można przeróżne modele rowerów od początku ich istnienia, są i welocypedy i prototypy modelu z pełnym zawieszeniem. Podziwiać można modele wojskowe i  z drewnianymi oponami, a także liczne akcesoria rowerowe i  blaszki desygnujące modele danych marek. Zachwyciło nas to muzeum i przyznać muszę, że specjalnie zmieniliśmy przebieg trasy, by tam dotrzeć. Warto było!

Muzeum rowerów w Saulkrasti
Muzeum rowerów w Saulkrasti

6. Park narodowy Gauja

Największa naturalna atrakcja Łotwy – park narodowy Gauja to świetne miejsce na rodzinne wypady i piesze wycieczki. Bardzo dobrze oznaczone szlaki turystyczne i liczne atrakcje w postaci zamków, jaskiń czy uroczysk przyciągają miłośników natury z całej Europy.

atrakcje krajów bałtyckich
Park narodowy Gauja

7. Tallin – restauracja Olde Hansa

Tallinn jest naszym numerem jeden jeśli chodzi o bałtyckie stolice, ale o tym jeszcze będziemy się rozwodzić. Tu postanowiliśmy polecić wyjątkowe miejsce, tym razem z kategorii atrakcji kulinarnych. Niedaleko ratusza znajdziecie fenomen na skalę Europy – prawdziwą średniowieczną karczmę. Powiecie: phi, każde większe miasto ma swoją! Prawda, jednak Olde Hansa naprawdę imituje średniowieczny wyszynk. Począwszy od wystroju, braku elektryczności na sali, po potrawy przyrządzane tylko z produktów które dostępne były przed odkryciami geograficznymi. Poczuliśmy się jakbyśmy zrobili wycieczkę w przeszłość, pomijając fakt, że jedzenie urzekło nasze podniebienia. Koniecznie sprawdzcie, jak będziecie w estońskiej stolicy!

Olde Hansa
Olde Hansa

Nasze media:

Instagram

Facebook

You may also like...

2 komentarze

  1. Sybilla pisze:

    Wow, już nie mogę się doczekać prawdziwego slajdowiska! Zapowiada się arcy-ciekawie!

Inline
Inline