Apteczka podróżnika – co do niej włożyć?
Bezpiecznie w podróży

Jednym z najważniejszych etapów panowania podróży jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Od niego zależy powodzenie wyprawy, ale też wasze zdrowie. Wydaje się to oczywiste jak dwa plus dwa, a jednak wciąż dochodzą nas wieści o nierozważnych turystach, co to zabłądzili, spadli w przepaść, zarazili się wirusem mutantem. Wyruszając w każdą podróż, a już na pewno udając się na samodzielne wyprawy trzeba wziąć pod uwagę wszelkie zagrożenia, które mogą na nas czyhać. Działanie w tym celu obejmują zdobycie informacji o wszelkich polityczno-etnicznych konfliktach czy zagrożeniach dla cywilów w danym terenie, zaszczepienie się, spakowanie odpowiedniego sprzętu i oczywiście skompletowanie apteczki. Dziś skupimy się na tym ostatnim punkcie. Podczas gdy przy lokalnych podróżach krajowych nie musimy koniecznie robić serii szczepień na choroby tropikalne, tak apteczkę powinniśmy mieć przy sobie zawsze. Czy to podróż dwudniowa, czy miesięczny rajd.

Co zawiera apteczka podróżnika?

Apteczka podróżnika nie różni się jakoś specjalnie od klasycznej apteczki samochodowej. Na krótkie wypady i taka wystarczy, choć radzimy doposażyć ją w przydatne w podróży elementy. Nasza apteczka składa się zasadniczo z dwóch części: wieziemy apteczkę urazową oraz apteczkę z lekami.
Apteczka urazowa
To najważniejszy zestaw w apteczce podróżnika, który pozwala szybko zadziałać w przypadku przeróżnych urazów. Powinny się w niej znaleźć:
- bandaże
- kompresy gazowe
- opatrunek indywidualny sterylny
- plastry (z opatrunkiem i bez)
- środek dezynfekujący lub woda utleniona
- sól fizjologiczna (lub środek do przemywania oczu – istotny element dla rowerowych podróżników)
- rękawiczki ochronne
- pęseta (do wyrywania drzazg, kleszczy itp)
- nożyczki do cięcia materiału
- bizmut do posypywania ran i przetarć (zapewnia szybkie zasklepienie rany)
- agrafki
- ustnik do resuscytacji
- Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
Apteczka lekowa
W tej części apteczki podróżnika trzymamy lekarstwa, które bywają przydatne w częstych dolegliwościach podróżniczych. Są to:
- lek na biegunkę
- lek przeciwbólowy
- krem na otarcia i odparzenia (czyli na tzw. rowerowy ból dupy)
- aspiryna
- lek na infekcje pęcherza
- lek przeciw chorobie lokomocyjnej lub morskiej (w zależności od używanego środka transportu)
- zestaw witamin (zwłaszcza, gdy nasza podróżnicza dieta jest uboga w świeże warzywa i owoce)
Elementy dodatkowe
Naszą apteczkę uzupełniamy o dodatkowe rzeczy, które bywają bardzo przydatne w trasie. Do nich znależą:
- wykazem telefonów alarmowych w danym kraju
- folia NRC
- tabletki do uzdatniania wody (jeśli jedziemy w dziki teren)
- strzykawka (bez igły)
- krem z mocnym filtrem UV
- płatki kosmetyczne lub wata

Przezorny zawsze ubezpieczony
Taką zasadę wyznajemy, dlatego przed każdą wyprawą uzupełniamy stan naszej apteczki, sprawdzamy datę ważności leków i myślimy, co jeszcze możemy dołożyć, by w razie potrzeby nie świecić oczami. Kupując apteczkę, wybieramy kompaktowe modele, z licznymi rzepami i łatwe do przyczepienia do sakwy. Ważne jest aby apteczka zawsze była pod ręką. Nie pakujemy jej na dno sakwy czy plecaka, ani w trudno dostępne miejsca. Idealnie byłoby również przed wyjazdem w trasę poznać podstawy pierwszej pomocy i wiedzieć jak założyć bandaż czy poprawnie opatrzeć ranę. A najważniejsze – uważać na siebie i jak najrzadziej korzystać z naszej apteczki podróżnika.
A co wy zabieracie do swojej apteczki? Czekamy na komentarze.
Przydał by się jeszcze jakiś nożyk/skalpel – najprostszy plastikowy uchwyt i jednorazowe ostrze.
Z leków coś przeciwuczuleniowego o ogólnym działaniu (np zyrtec), na wypadek gdyby ugryzł jakiś owad albo gdybyśmy przypadkiem zjedli coś na co jesteśmy uczuleni, nawet jeśli przy domowej kuchni o niczym takim nie wiemy to w podróży zawsze może się jakaś nietypowa przyprawa lub egzotyczny składnik, zawsze też może się trafić taki owad który jeszcze wcześniej nigdy nas nie ugryzł i nie wiemy, że byliśmy na niego uczuleni.
Zamiast aspiryny skuteczniejszy ibuprofen – ale to już kto co woli.
Dziękujemy za uzupełnienie naszej listy o ważne elementy apteczki pierwszej pomocy. Faktycznie, zawsze na wyprawach mamy ze sobą jakiś lek na alergię, zapomnieliśmy go wpisać.